Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2018

ΑΟ ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ - ΑΠΣ ΑΜΙΛΛΑ | ΤΟΠΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. [ 2 – 3 ]

Τον ΑΠΣ ΑΜΙΛΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ αντιμετώπισαν  το μεσημέρι της Κυριακής (4/2) οι «μικρές Κυρίες» του Σαρωνικού στο κλειστό του ΕΠΑΛ για την 4η αγωνιστική του Β’ γύρου  της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών  Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α.

Οι νεαρές μας αθλήτριες μας πρόσφεραν ένα καταπληκτικό  παιχνίδι  αφού κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν μια από τις πρωτοπόρες  ομάδες της κατηγορίας και στο οποίο προσπάθησαν να πάρουν ότι μπορούσαν απέναντι σε μια σαφώς πιο έμπειρη και με μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας, ομάδα.

Το τελικό σκορ (ήττα με 2 – 3) δείχνει τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν τα κορίτσια μας κόντρα σε όλα τα προβλήματα που είχαν να αντιμετωπίσουν (απουσία 2 βασικών παικτριών, αγώνα την προηγούμενη μέρα για το πρωτάθλημα Κορασίδων με τέσσερα σετ κ.α.)

Μ’ αυτές  τις συνθήκες μπήκαν στο παρκέ του ΕΠΑΛ και τα κατάφεραν περίφημα αφού στο 1ο σετ δυσκόλεψαν αρκετά τις αντίπαλους τους φτάνοντας το σκορ 18 -17. Στο σημείο αυτό φάνηκε η διάφορα εμπειρίας των δυο ομάδων και οι φιλοξενούμενες πήραν το 1ο σετ με 18 – 25.

Στο 2ο σετ η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα με το 0 – 6 να έρχεται πολύ γρήγορα. Η αποφασιστικότητα όμως και των δυο ομάδων δημιούργησαν ένα δυνατό σετ με τις «μικρές» μας να φτάνουν το σκορ στο 22 – 21 και με την ίδια εικόνα του 1ου σετ  οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάρουν  το 2ο σετ με 22 – 25.

Στο 3ο σετ τα κορίτσια μας με αποφασιστικότητα  και με τις οδηγίες του προπονητή τους κατάφεραν να ανοίξουν πολύ το σκορ ( 21 – 7 ) με αποτέλεσμα να πάρουν το σετ με 25 – 10 και να κάνουν το σκορ 2 – 1 σετ.

Στο 4ο σετ και με το αποτέλεσμα να «καίει» οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στις αντιπάλους τους. Η ομάδα μας προηγήθηκε με 13 – 9, 15 – 12, 17 – 14, 20 – 15, 22 – 16, 24 – 17, και πήρε το σετ 25 – 19 κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή και φέρνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Το 5ο σετ εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι με την ομάδα μας να φτάνει πρώτη σε αλλαγή γηπέδου με 8 – 6. Απ’ αυτό το σημείο και μετά η κόπωση και έλλειψη εμπειρίας επέτρεψαν στην «ΑΜΙΛΛΑ» να ισοφαρίσει σε 9 – 9 και να πάρει τελικά το σετ με 15 – 11 και το παιχνίδι με 2 – 3 σετ.

Την ικανοποίηση του για το βαθμό που κατάφερε να πάρει η ομάδα αλλά και για τη σωστή αγωνιστική νοοτροπία που επέδειξαν τα κορίτσια του εξέφρασε ο προπονητής μας Γρηγόρης Μπαμπούνης.

Τα σετ:  [18 – 25] [22 – 25] [25 – 10] [25 – 19] [15 – 11]